Jak uzywac telefonu jako hotspotu Wi Fi

How to use your phone as a Wi-Fi hotspot

Dawno minęły czasy, kiedy musieliśmy przeszukiwać App Store i Play Store w poszukiwaniu podejrzanych aplikacji innych firm, które pozwalały nam zamieniać nasze iPhone’y i Androidy w hotspoty Wi-Fi. Proces ten jest obecnie znacznie prostszy, dzięki obsłudze hotspotów Wi-Fi zarówno Apple, jak i Google w swoich systemach operacyjnych. W tym samouczku pokazano, jak zamienić telefon w hotspot Wi-Fi i umożliwić urządzeniom na całym świecie korzystanie z mobilnego połączenia danych w telefonie.

Secrets of LinkedIn - How to Harness the Potential of Your Profile 1

Secrets of LinkedIn - How to Build a Personal Brand

Learn the strategies that will transform your profile into a powerful networking tool on LinkedIn.

Good to know: dowiedz się, jak ustawić taryfowe połączenie Wi-Fi w systemie Android, aby uzyskać lepszą kontrolę nad wykorzystaniem danych.

Słowo ostrzeżenia

Hotspoty to fantastyczny sposób na umożliwienie komputerowi, tabletowi i innym urządzeniom korzystania z Internetu w telefonie iPhone lub systemie Android. Bądź jednak ostrożny, ponieważ Twój komputer, tablet lub inne urządzenia mogą być ustawione tak, aby automatycznie pobierały aktualizacje po podłączeniu do Wi-Fi (w szczególności systemu Windows), co może szybko zniszczyć Twój limit danych. Zawsze jednak możesz zdecydować się na zatrzymanie aktualizacji systemu Windows i wyeliminowanie tego zmartwienia.

Jak używać iPhone’a jako hotspotu

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu iOS, możesz utworzyć coś, co Apple nazywa osobistym hotspotem, aby udostępniać swoje dane innym pobliskim urządzeniom. Będziesz potrzebować iPhone’a z systemem iOS 8 lub nowszym albo iPada z obsługą sieci komórkowej z systemem iPadOS 8 lub nowszym.

 1. Otwórz aplikację Ustawienia na urządzeniu z systemem iOS.
 2. Przejdź do „Komórkowa” (jeśli konfigurujesz hotspot po raz pierwszy). Jeśli korzystałeś z niego już wcześniej, możesz przejść bezpośrednio do „Hotspotu osobistego”.
Kliknięcie
 1. Upewnij się, że opcja „Dane komórkowe” jest włączona. Jeśli tak nie jest, opcja utworzenia punktu aktywnego będzie wyszarzona.
 1. Kliknij opcję „Hotspot osobisty” poniżej.
Stuknięcie
 1. Kliknij suwak obok opcji „Zezwalaj innym na dołączenie”, aby zmienił kolor na zielony.
Hasło Wi-Fi zostało wygenerowane automatycznie dla hotspotu w systemie iOS.
 1. Sprawdź pole Wi-Fi poniżej. Zapisz go gdzieś, ponieważ będzie potrzebny do podłączenia innych urządzeń do hotspotu.

Note: możesz także przełączyć opcję „Maksymalizuj kompatybilność”, aby umożliwić urządzeniom niezalogowanym do iCloud znalezienie Twojego hotspotu.

 1. Możesz też dotknąć pola „Hasło Wi-Fi”.
Tworzenie własnego hasła do hotspotu na iOS.
 1. Twój hotspot jest teraz aktywny. Przejdź do ustawień Wi-Fi na drugim urządzeniu i połącz się z siecią odpowiadającą Twojemu iPhone’owi. (Domyślnie jest to iPhone (Twoje imię)).
Łączenie z hotspotem iPhone'a w systemie Windows.
 1. Gdy nadejdzie czas, aby zakończyć udostępnianie połączenia, można to łatwo zrobić. Wyświetl Centrum sterowania na swoim iPhonie i wyłącz kafelek „Hotspot osobisty”.
Wyłączanie
 1. W systemie iOS możesz także połączyć się z hotspotem za pomocą Bluetooth lub USB.
Opcje połączenia z hotspotem dla iOS.

Tip: sprawdź te fajne widżety, które mogą zwiększyć funkcjonalność ekranu głównego Androida.

Jak używać telefonu z Androidem jako hotspotu

Sytuacja może się nieco różnić w zależności od telefonu z Androidem, ale w przypadku różnych telefonów obowiązują te same ogólne zasady, o ile na telefonie działa stosunkowo nowa wersja Androida (5.0 lub nowsza). W tym przykładzie używamy urządzenia Pixel z systemem Android 13.

 1. Otwórz aplikację Ustawienia na urządzeniu z Androidem.
 2. Stuknij w „Sieć i Internet”.
Kliknięcie
 1. Wybierz opcję „Hotspot i tethering”.
Wybieranie
 1. Na następnym ekranie dotknij „Hotspot Wi-Fi”. Możesz także udostępnić połączenie telefonu przez USB (potrzebny będzie do tego kabel USB), Bluetooth lub Ethernet.
Decydując się na
 1. Włącz opcję „Użyj hotspotu Wi-Fi” u góry.
Włączam
 1. Kliknij „Nazwa hotspotu”, aby ustawić nazwę hotspotu i ułatwić jego wyszukiwanie wśród innych połączeń.
Ustawianie nowej nazwy hotspotu na urządzeniu z Androidem.
 1. Stuknij w „Hasło do hotspotu”.

Tip: dowiedz się, jak uniemożliwić aplikacjom korzystanie z komórkowej transmisji danych w systemie Android.

Stuknięcie
 1. Gdy zobaczysz hasło, które musisz wprowadzić, aby połączyć się z hotspotem, możesz je zmienić na dowolne. Po zakończeniu naciśnij „OK”.
Ustawianie nowego hasła do hotspotu.
 1. Dodatkowo możesz włączyć opcję „Wyłącz hotspot automatycznie”, gdy nie są podłączone żadne urządzenia. Możesz także włączyć opcję „Rozszerz kompatybilność”, aby pomóc innym urządzeniom znaleźć hotspot.
Opcjonalne funkcje w ramach hotspotu Wi-Fi, w tym
 1. Przejdź do urządzenia, które chcesz połączyć z nowym hotspotem. W tym przykładzie używamy laptopa z systemem Windows. Wyświetl listę połączeń Wi-Fi i zidentyfikuj hotspot.
Łączenie z hotspotem Androida z laptopa z systemem Windows.
 1. Kliknij na niego i wprowadź hasło z powyższego kroku. Nie powinieneś mieć problemów z połączeniem się z hotspotem.
 2. Kiedy nadejdzie czas, aby zakończyć udostępnianie Internetu, wyłączenie (i ponowne włączenie) hotspotu jest łatwe dzięki Szybkim ustawieniom systemu Android. Przesuń palcem od góry ekranu w dół i dotknij przełącznika „Hotspot”.
Włączanie hotspotu za pomocą funkcji Quick Toggle na urządzeniu z Androidem.

Dla Twojej wiadomości: kliknij ten link, aby dowiedzieć się, jak zapobiec automatycznemu włączaniu Wi-Fi w telefonie z Androidem.

Frequently Asked Questions

Jak działa mobilny hotspot Wi-Fi?

Telefon komórkowy zmienia Twój smartfon w przenośny punkt dostępu Wi-Fi. Po włączeniu funkcji hotspotu na urządzeniu będzie ono korzystać z komórkowego połączenia danych w celu utworzenia sieci Wi-Fi, z którą będą mogły łączyć się inne urządzenia. Telefon pełni rolę routera, przekazując pakiety danych pomiędzy podłączonymi urządzeniami a Internetem.

Czy są jakieś aplikacje innych firm, które mogą utworzyć mobilny punkt dostępu?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz używać wbudowanych funkcji telefonu do tworzenia mobilnego punktu dostępu, możesz zamiast tego skorzystać z aplikacji innej firmy. Chociaż większość nowoczesnych telefonów z Androidem może utworzyć hotspot, w przeszłości tak nie było. Dlatego nadal możesz znaleźć aplikacje takie jak Przenośny hotspot wi-fi w sklepie Google Play. Ta aplikacja pozwala zamienić telefon w hotspot Wi-Fi, ale pamiętaj, że nie była aktualizowana od 2018 roku. Na iOS nie ma podobnych aplikacji, więc będziesz musiał polegać na wbudowanych funkcjach swojego urządzenia .

Jak mogę sprawdzić, które urządzenia są podłączone do mojego hotspotu?

Nie możesz stwierdzić, które urządzenia są podłączone do Twojego hotspotu – możesz jedynie sprawdzić, ile jest podłączonych. Jeśli do utworzenia hotspotu użyłeś iPhone’a, po podłączeniu urządzenia (lub większej liczby) zobaczysz zielony pasek u góry ekranu po lewej stronie, ale nie będziesz widzieć dokładnej liczby. Aby wyświetlić te informacje, musisz otworzyć Centrum sterowania i dotknąć przełącznika „Hotspot osobisty”. Poniżej zobaczysz, ile urządzeń jest podłączonych do hotspotu.

Na Androidzie wszystko działa podobnie. Wyświetl menu Szybkie ustawienia i spójrz na kafelek Hotspot, aby zobaczyć numer.

Dlaczego nie mogę utworzyć hotspotu na moim iPhonie?

Większość dużych operatorów uwzględnia Hotspot osobisty w swoich planach dla iPhone’a. Jednocześnie większość przewoźników regionalnych i płatnych również oferuje taką opcję. Mimo to nadal możliwe jest, że Twój plan nie obsługuje Hotspotu osobistego. Jeśli nie możesz utworzyć hotspotu na swoim iPhonie lub po naciśnięciu opcji „Hotspot osobisty” w Ustawieniach pojawia się komunikat z prośbą o skontaktowanie się z operatorem, skontaktuj się z operatorem telekomunikacyjnym, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości.

Similar Posts