Co to jest numer IMEI

What is an IMEI number?

Numer IMEI, czyli międzynarodowy numer identyfikacyjny sprzętu mobilnego, to 15-cyfrowy unikalny numer przypisywany telefonom komórkowym i smartfonom działającym w sieci GSM. Kupując smartfon z Androidem, na przykład telefon Google Pixel lub Samsung Galaxy, zauważysz, że na oryginalnym opakowaniu znajduje się biała naklejka z wyszczególnieniem numeru IMEI. Numer ten możesz także znaleźć w oprogramowaniu telefonu na kilka sposobów. W tym przewodniku wyjaśniamy, czym jest numer IMEI, dlaczego jest ważny i jak go znaleźć dla swojego telefonu.


Wyjaśnienie numeru IMEI: Dlaczego jest to ważne

Tak jak każdy z nas posiada unikalny numer ubezpieczenia społecznego, za pomocą którego możemy potwierdzić swoją tożsamość, tak smartfon można zidentyfikować po numerze IMEI, który jest identyfikatorem numerycznym, zwykle składającym się z 15 cyfr. Te numery IMEI są zapisywane w bazie danych EIR (Equipment Identity Register), która umożliwia identyfikację dowolnego urządzenia mobilnego.

Korzystając z numeru IMEI, władze mogą znaleźć wiele szczegółów na temat telefonu, w tym markę, numer modelu i inne. Dlatego też oddając telefon do naprawy lub kupując ubezpieczenie, firmy proszą o podanie numeru IMEI w celu jego identyfikacji.

Podstawowym zastosowaniem numeru IMEI jest zapobieganie niewłaściwemu użyciu skradzionych telefonów. Jeśli zgubisz telefon komórkowy lub ktoś go ukradnie, możesz użyć jego numeru IMEI, aby go zablokować. Nawet jeśli ktoś zmieni kartę SIM lub spróbuje użyć jej u innego dostawcy usług lub Wi-Fi, nie będzie mógł korzystać z Twojego urządzenia, ponieważ numer IMEI jest powiązany z urządzeniem i nie można go zmienić. Dzięki temu nikt nie będzie mógł używać Twojego telefonu do niecnych celów.

Jak znaleźć numer IMEI swojego telefonu z Androidem

Kupując nowy smartfon, na pudełku znajdziesz jego numer IMEI. Jeśli zgubiłeś pudełko przed zapisaniem numeru, nie martw się. Numer IMEI znajdziesz za pomocą wbudowanego oprogramowania telefonu. Kiedyś numer IMEI drukowany był pod wymienną baterią lub kieszenią na kartę SIM w smartfonie. Jednak w miarę jak telefony stają się coraz cieńsze, a wymienne baterie stają się przeszłością, firmy dodały możliwość wyszukiwania numeru IMEI telefonu w oprogramowaniu.

Znajdź numer IMEI swojego smartfona z Androidem za pomocą dialera

Najłatwiejszym sposobem znalezienia numeru IMEI telefonu jest skorzystanie z dialera lub aplikacji na telefonie. Oto kroki, które będziesz wykonywać:

  1. Odblokuj telefon i uruchom phone Or aplikacja dialera.
  2. Użyj klawiatury, aby wybrać *#06# i poczekaj kilka chwil. Na ekranie pojawi się numer IMEI, jak pokazano na zrzucie ekranu.

Możesz użyć tej metody, aby znaleźć numer IMEI swojego Apple iPhone z systemem iOS.

Użyj aplikacji Ustawienia systemu Android, aby sprawdzić numer IMEI

Numer IMEI swojego telefonu możesz także znaleźć w aplikacji ustawień. Do pokazania kroków użyliśmy Google Pixel 3a, które mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta telefonu.

  1. Run Aplikacja Ustawienia On your phone.
  2. Przewiń w dół, aby znaleźć About the phone opcję i dotknij, aby ją otworzyć.
  3. Przewiń w dół do sekcji IMEI, aby zobaczyć unikalny 15-cyfrowy numer.

Często zadaje pytania dotyczące numeru IMEI

P. Czy numer IMEI jest taki sam jak numer seryjny mojego telefonu?

Nie. Numer IMEI różni się od numeru seryjnego telefonu. Numer seryjny jest przydzielany przez producenta OEM urządzenia wyłącznie na potrzeby wewnętrznego śledzenia. Numer IMEI jest standardem w całej branży.

P. Czy telefony CDMA mają również numery IMEI?

Telefony CDMA nie są dostarczane z unikalnymi numerami IMEI. Zamiast tego identyfikuje się je za pomocą numerów ESN lub MEID.

P. Jak mogę używać numeru IMEI?

Przed zakupem używanego telefonu skorzystaj z numeru IMEI, aby sprawdzić, czy ktoś nie zgłosił jego kradzieży. Nie kupuj telefonu, jeśli znajduje się na liście zablokowanych. Wykonanie tej jednej kontroli uchroni Cię przed oszustwem.

P. Czy ktoś znający numer IMEI mojego telefonu może mnie wyśledzić?

Tylko organy ścigania mogą legalnie śledzić Twoje dane za pomocą numeru IMEI telefonu. Jednak hakerzy mogą Cię wyśledzić za pomocą numeru IMEI, dlatego nie udostępniaj nikomu tego numeru.

P. Czy moje dane osobowe są powiązane z numerem IMEI?

Nie. Numeru IMEI można używać wyłącznie do identyfikacji urządzenia i, w niektórych przypadkach, do śledzenia jego położenia. Twoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, adres czy numer telefonu, nie są powiązane z numerem IMEI.

Numer IMEI nie zastępuje usługi Google Find My Device

Chociaż numerów IMEI można używać do śledzenia urządzenia z Androidem, tylko organy ścigania mają prawo używać numeru IMEI do śledzenia. Jeśli zgubisz telefon i chcesz go wyśledzić i znaleźć, skorzystaj z usługi Google Find My Device. Ponadto, chociaż numer IMEI działa tylko do śledzenia telefonów, możesz użyć funkcji Znajdź moje urządzenie, aby wyśledzić zgubiony telefon i tablet z Androidem.

Similar Posts