iPhone vs Android – co jest dla Ciebie lepsze?

iPhone vs Android – co jest dla Ciebie lepsze?

Pierwsza decyzja przy zakupie smartfona może być najtrudniejsza: iPhone vs. Android. Porównaliśmy różnice, aby pomóc Ci wybrać najlepszy smartfon do Twoich potrzeb.

Sekrety LinkedIn – Jak Wykorzystac Potencjal Swojego Profilu 1

Sekrety LinkedIn – Jak Zbudować Markę Osobistą

Poznaj strategie, które przekształcą Twój profil w potężne narzędzie networkingowe na LinkedIn.

Ogólne ustalenia

iPhone’a

 • Zamknięty ekosystem sprzętu i oprogramowania
 • Producent: Jabłko.
 • Wbudowany asystent: Siri.
 • Kompatybilny również z Asystentem Google i Amazon Alexa.
 • Mniej wersji jest dostępnych w jednym czasie.
 • Apple wdraża tylko niektóre funkcje.

Android

 • Łatwo pobieraj aplikacje zarówno z oficjalnych, jak i nieoficjalnych źródeł.
 • Producenci to Google, Samsung Microsoft, Garmin i inni.
 • Asystent Google: Wbudowany asystent
 • Kompatybilny również z Amazon Alexa, Samsung Bixby.
 • Dostępne w szerokiej gamie funkcji i przedziałów cenowych.

Decydując się na zakup pierwszego smartfona, będziesz musiał podjąć decyzję, który wybrać. Dwie główne opcje to iPhone i Android. iPhone i Android to świetne telefony, ale mają bardzo różne funkcje.

Sprzęt: Android oferuje więcej opcji

Sprzęt to miejsce, w którym widać największe różnice między iPhonem a Androidem.

Apple jest jedyną firmą produkującą iPhone’y. Ściśle kontroluje interakcję oprogramowania i sprzętu. Z drugiej strony Google oferuje oprogramowanie dla Androida wielu producentom, w tym Samsung HTC i Motorola. Telefony z Androidem różnią się zatem rozmiarem, wagą, jakością i funkcjami.

Urządzenia z Androidem o wyższych cenach są porównywalne z iPhonem. Jednak urządzenie z mniejszą liczbą funkcji i niższą ceną może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Musisz wybrać model, jeśli kupujesz iPhone’a. Musisz wybrać zarówno markę, jak i model dla urządzeń z Androidem, ponieważ produkuje je tak wiele firm. Prostota Apple i najwyższa jakość mogą być dla niektórych bardziej atrakcyjne niż opcje Androida.

Oba systemy operacyjne mają zalety

iPhone

 • Działa na systemie iOS firmy Apple.
 • Nowe wersje pojawiają się co roku.

Android

 • Działa na systemie Android, przy czym niektórzy producenci używają nieco innej wersji.
 • Android może być aktualizowany mniej regularnie.

Telefony z Androidem korzystają z systemu operacyjnego Android firmy Google, a iPhone’y z systemem iOS firmy Apple. Oba są podobne, ponieważ mają ekran główny z ulubionymi aplikacjami. Obejmuje to gry, narzędzia, aplikację Telefon do wykonywania połączeń, aplikację Aparat do robienia zdjęć oraz aplikację Wiadomości do wysyłania SMS-ów. Mogą również mieć interfejsy dotykowe i zawierać sprzęt, taki jak akcelerometry lub GPS do dodatkowych funkcji.

Apple wydaje nową wersję iOS każdej jesieni, z aktualizacjami przez cały rok. W początkach Androida aktualizacje były rzadsze. (Android 2.0 został wydany w 2009 r., a zarówno 3, jak i 4 w 2011 r.). Cykl aktualizacji Androida zmienił się w ostatnich latach na roczny. Niektórzy producenci urządzeń z Androidem, na przykład Samsung, używają nieco zmienionej wersji systemów operacyjnych.

Niektórzy producenci Androida działają powoli lub nie aktualizują ich do najnowszej wersji. Obsługa starszych telefonów przez Apple jest lepsza niż w przypadku Androida, mimo że starsze telefony ostatecznie przestaną być obsługiwane przez najnowszy system operacyjny.

Aplikacje na Androida: więcej opcji

iPhone

 • Dostępne tylko w sklepie Apple App Store.
 • Ponad 2 miliony aplikacji.

Android

 • Dostępne w sklepie Google Play i za pośrednictwem źródeł zewnętrznych.
 • Prawie 3 miliony aplikacji.

Apple App Store ma mniej dostępnych aplikacji niż Google Play. Jednak wybór nie jest najważniejszym czynnikiem.

Sklep z aplikacjami Apple jest bardziej restrykcyjny niż sklep Google, co pozwala na korzystanie z szerszej gamy aplikacji. Ściślejsze kontrole Apple są jednym z powodów, dla których jego sklep z aplikacjami jest mniejszy niż Google. Jednak oznacza to również mniejsze prawdopodobieństwo pobrania złośliwego oprogramowania.

Centralny sklep Apple ma jeszcze jedną zaletę: firma może być pewna, że ​​wszystkie produkty są kompatybilne z urządzeniami. Sklep Google Play nie sprawdza aplikacji tak dokładnie, a producentów telefonów z Androidem jest wielu.

Niektórych użytkowników może zainteresować większy wybór aplikacji na Androida dostępnych poza oficjalnym Sklepem Google Play.

Cena: iPhone’y są generalnie droższe, ale Androidy mają szerszy zakres

Apple umieściło iPhone’a jako produkt premium, a jego cena to odzwierciedla. Nigdzie nowego nie znajdziesz za mniej niż 500 zł. Smartfony kompatybilne z Androidem są dostępne w szerokim zakresie cenowym, od 100 dolarów do ponad 20-krotności tej kwoty.

Jeśli kupisz telefon z Androidem, możesz nie uzyskać najlepszego stosunku jakości do ceny. Jeśli chcesz najnowszego Samsunga Galaxy lub Google Pixel, wysokiej klasy urządzenia Samsung mogą kosztować tyle samo, a nawet więcej niż iPhone’y. Nie ma dużej różnicy w jakości na tym końcu spektrum między Androidem a iPhonem. Tańszy telefon z Androidem może być dobrym wyborem, jeśli nie potrzebujesz zaawansowanego aparatu cyfrowego ani innych funkcji.

Apple, Google i sprzedawcy detaliczni oferują szeroką gamę planów płatności, dzięki czemu możesz płacić za telefon z wyższej półki w miesięcznych ratach, a nie za wszystko na raz. Te opcje sprawiają, że cena jest mniej istotna.

Środki bezpieczeństwa Apple są ścisłe.

Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo swojego telefonu, iPhone jest lepszy niż Android. Istnieje wiele powodów, ale oto niektóre z nich:

 • Aplikacje Apple obsługują szyfrowaną komunikację typu end-to-end. „Od końca do końca” oznacza na przykład, że tekst jest szyfrowany podczas całej podróży między urządzeniem nadawcy a odbiorcą. Android szyfruje informacje „w trakcie przesyłania”, co oznacza, że ​​są one bezpieczne tak długo, jak dane są w ruchu, ale narażone na ataki, gdy się zatrzymują, na przykład przez serwery Google.
 • Apple kontroluje pobieranie. Pobieranie złośliwego oprogramowania, które kradnie informacje lub zmienia sposób działania urządzenia, jest jedną z najczęstszych metod naruszania bezpieczeństwa cyfrowego. Apple pracuje nad zapobieganiem pojawiania się złośliwego oprogramowania w swoim App Store. Tam możesz pobrać tylko aplikacje na iPhone’a. Elastyczność i otwartość Androida może być w tym przypadku problemem.

iPhone nie jest odporny na zagrożenia bezpieczeństwa, ale jest mniej prawdopodobne, że stanie się celem.

Inteligentny asystent: Asystent Google pokonuje Siri

iPhone

 • Domyślna platforma: Siri.
 • iPhone’y mogą korzystać z Asystenta Google lub Bixby za pośrednictwem aplikacji.

Android

 • Domyślne platformy: Google Assistant lub Samsung Bixby.
 • Użytkownicy Androida nie mogą korzystać z Siri.

Sztuczna inteligencja i interfejsy głosowe będą kolejną granicą funkcjonalności smartfonów. Android jest zdecydowanym liderem w tej dziedzinie.

Asystent Google to potężny inteligentny asystent dla systemu Android. Wykorzystuje wszystko, co Google wie o Tobie, aby ułatwić Ci życie. Jeśli Twój Kalendarz Google wie, że masz spotkanie o 17:30, ale ruch jest utrudniony, Asystent powie Ci, żebyś wyszedł wcześniej.

Siri to odpowiedź Apple na sztuczną inteligencję dla Asystenta Google. Z każdą nową wersją iOS jest coraz lepiej. Nadal jest ograniczony i nie może zrobić tyle, co Asystent Google. Asystent Google jest dostępny dla użytkowników iPhone’a, którzy nie lubią Siri, ale nie dla użytkowników Androida.

Ekosystem Apple jest zamknięty, ale potężny

iPhone’a

 • Interakcja z komputerami Mac, zegarkami Apple, telewizorami Apple i innymi urządzeniami jest płynna.

Android

 • Mniejsza interaktywność między urządzeniami z Androidem, zwłaszcza różnych producentów.

Wiele osób oprócz smartfonów korzysta z komputera, tabletu lub urządzenia ubieralnego. Apple oferuje im lepiej zintegrowane doświadczenie. Apple oferuje funkcje, których nie ma Android, ponieważ produkuje komputery, zegarki, tablety i iPhone’y.

Możesz używać iPhone’a do sterowania Apple TV. Możesz także odblokować iPhone’a lub MacBooka za pomocą zegarka Apple Watch. AirDrop umożliwia natychmiastowe przesyłanie plików i hiperłączy między iPhonem, Macem lub iPadem bez konieczności tworzenia wiadomości e-mail. Możesz także użyć funkcji ciągłości, aby uruchomić YouTube na Apple TV i kontynuować na swoim iPhonie. AirPlay umożliwia udostępnianie ekranu komputera Mac Apple TV lub używanie iPada jako drugiego monitora.

Usługi Google, takie jak Gmail, Mapy i Google Now, są dostępne na wszystkich urządzeniach z Androidem. Android nie zapewnia ujednoliconego działania na różnych urządzeniach, chyba że wszystkie urządzenia pochodzą od tego samego producenta.

Pobierz Androida, aby samodzielnie naprawiać błędy

iPhone’a

 • Samodzielna naprawa może być trudna, jeśli nie jest niemożliwa.
 • Będziesz musiał zanieść urządzenie do usługodawcy lub sklepu Apple Store.

Android

 • Wielu producentów umożliwia serwisowanie swoich urządzeń przez użytkownika.

Apple w iPhonie stawia przede wszystkim na elegancję i prostotę. Jest to główny powód, dla którego użytkownicy nie mogą rozbudować pamięci iPhone’a ani wymienić baterii (chociaż można kupić zamienne baterie iPhone’a, ale muszą one zostać zainstalowane przez wykwalifikowanego serwisanta).

Z drugiej strony producenci Androida pozwalają użytkownikom na wymianę baterii i zwiększenie pojemności ich telefonów.

Android jest bardziej złożony i mniej piękny, ale może być wart kompromisu, jeśli nie chcesz, aby zabrakło Ci pamięci.

Ostateczny werdykt

Zarówno iPhone, jak i Android oferują rozwiązania dla osób o różnych potrzebach. Produkty Apple, takie jak Mac, iPad czy Apple TV, ułatwiają wybór iPhone’a, jeśli już je posiadasz. Android to najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na elastyczności lub aplikacjach.

Pewne kategorie są ważniejsze dla niektórych osób. Niektóre osoby są bardziej zainteresowane wyborem sprzętu, podczas gdy inne bardziej interesują się czasem pracy na baterii lub grami mobilnymi. Obie platformy są dobrymi opcjami dla różnych osób. Musisz zdecydować, które czynniki są dla Ciebie najważniejsze i wybrać telefon, który spełni Twoje potrzeby.

Często zadawane pytania

  • Ile osób posiada iPhone’y w porównaniu z Androidami?

   Właściciele Androida i iPhone’a łącznie posiadają 99% aktywnych telefonów komórkowych. Jednak ze względu na ogromną różnicę cen użytkowników Androida jest znacznie więcej niż użytkowników iPhone’a. Globalne statystyki pokazują, że do 2020 roku około 1 miliarda ludzi będzie posiadało iPhone’a, a 2 miliardy – Androida.

  • Co mogę zrobić z Androidem, czego nie mogę zrobić z iPhonem?

   Android pozwala robić rzeczy, na które nie pozwalają zabezpieczenia iPhone’a, na przykład konfigurowanie konta gościa w celu udostępniania Androida innym użytkownikom. Możesz używać widżetów do uzyskiwania informacji z aplikacji bez konieczności ich uruchamiania, zwiększania pamięci za pomocą karty SD, pracy w trybie podzielonego ekranu i przesyłania dokumentów z komputera bezpośrednio do telefonu za pomocą menedżera plików systemu Android. iPhone umożliwia przesyłanie zdjęć tylko w ten sposób.

  • Co mogę zrobić z iPhonem, czego nie mogę zrobić z Androidem?

   QuickStart umożliwia przesyłanie danych ze starego telefonu do iPhone’a, trzymając go obok nowego. iPhone umożliwia wysyłanie i odbieranie pieniędzy za pośrednictwem wbudowanej aplikacji iPhone Messages. FaceTime to kolejna świetna funkcja. Możesz rozmawiać wideo z użytkownikami iPhone’a bez konieczności instalowania aplikacji innej firmy.

Podobne wpisy