Jak odzyskać skasowane pliki z telefonu, który nie działa?
Jak odzyskać skasowane pliki z telefonu, który nie działa?
Wielu z nas ma zapętlone się do takiej sytuacji, w której byliśmy zmuszeni do skasowania ważnych plików z naszych telefonów komórkowych. Co w przypadku, gdy nasz telefon przestaje działać? Czy możemy w jakiś sposób odzyskać te skasowane dane? W tym artykule omówimy nie tylko sposoby na odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu, ale także sposoby na zminimalizowanie ryzyka utraty danych w przyszłości.
1. Skorzystaj z kopii zapasowej
Najłatwiejszym sposobem na odzyskanie skasowanych plików z telefonu, który nie działa, jest skorzystanie z wcześniej wykonanej kopii zapasowej. Jeśli miało się włączoną synchronizację z chmurą, po prostu należy zalogować się na swoje konto z innej przeglądarki i pobrać utracone dane.
Jeśli kopii zapasowej nie wykonano, a telefon nie działa, warto pomyśleć o jego naprawie lub zanieść go do serwisu. Specjaliści zwykle posiadają urządzenia i oprogramowanie specjalnie do odzyskiwania danych z uszkodzonych urządzeń mobilnych.
2. Skorzystaj z narzędzi do odzyskiwania danych
Istnieją specjalne narzędzia, które pozwalają na odzyskiwanie danych z uszkodzonych urządzeń mobilnych. Warto jednak pamiętać, że nie są one w stanie odzyskać wszystkich plików, a przywrócone dane mogą być uszkodzone lub niedostępne.
Przykłady narzędzi do odzyskiwania danych z telefonów to Dr.Fone, EaseUS MobiSaver, czy Recuva. Należy pamiętać, że niektóre z tych narzędzi są płatne.
3. Wysyłka urządzenia do laboratorium odzyskiwania danych
Jeśli skorzystanie z narzędzi do odzyskiwania danych nie zadziała, można spróbować wysłać urządzenie do profesjonalnej firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu danych z urządzeń mobilnych. Laboratoria te posiadają specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie, które pozwalają na odzyskiwanie danych z uszkodzonych urządzeń.
Należy pamiętać, że usługa ta zwykle jest bardzo kosztowna, a odzyskanie danych może zająć nawet kilka tygodni.
4. Jak minimalizować ryzyko utraty danych w przyszłości?
Aby zminimalizować ryzyko utraty danych na przyszłość, warto regularnie wykonywać kopie zapasowe na zewnętrzne nośniki lub do chmury. Warto także pamiętać o aktualizowaniu systemu operacyjnego i aplikacji na urządzeniu, ponieważ wiele aktualizacji zawiera poprawki związane z bezpieczeństwem.
Należy także unikać pobierania aplikacji z niezaufanych źródeł. W przypadku podejrzenia infekcji telefonu wirusem, należy przeprowadzić skanowanie urządzenia.
5. Często zadawane pytania:
Jakie rodzaje plików można odzyskać z uszkodzonego telefonu?
Odzyskać można najczęściej zdjęcia, filmy, pliki muzyczne, pliki PDF oraz dokumenty tekstowe.
Co zrobić, gdy plików nie można odzyskać?
Jeśli nie uda się odzyskać plików z uszkodzonego telefonu, warto spróbować skorzystać z innej kopii zapasowej, jeśli ją wykonano. W przeciwnym wypadku może to oznaczać, że dane zostały trwale utracone.
Czy odzyskane dane mogą być uszkodzone?
Tak, jest to możliwe. Odzyskane dane mogą być uszkodzone lub niedostępne. Dlatego zawsze warto zrobić kopię zapasową swoich danych, aby był to punkt nawrotu w przypadku utraty.
Jak uniknąć utraty danych na przyszłość?
Aby uniknąć utraty danych w przyszłości, warto regularnie wykonywać kopie zapasowe na zewnętrzne nośniki lub do chmury, a także unikać pobierania aplikacji z niezaufanych źródeł. Należy także aktualizować system operacyjny i aplikacje na urządzeniu oraz skanować je w przypadku podejrzenia infekcji wirusem.