Zgodnosc z aparatami sluchowymi Bluetooth ktore telefony ja posiadaja

Zgodność z aparatami słuchowymi Bluetooth: które telefony ją posiadają

W dzisiejszych coraz bardziej głośnych czasach coraz więcej osób ma jakąś formę ubytku słuchu. Jeśli natknąłeś się na ten przewodnik, istnieje prawdopodobieństwo, że Twój słuch również nie jest najlepszy. Być może pamiętasz aparaty słuchowe jako nieporęczne urządzenia umieszczone za uszami, które ledwo są na tyle dobre, aby ludzie mogli znów słyszeć, ale obecnie jest to dalekie od prawdy. Większość aparatów słuchowych obsługuje jakąś formę strumieniowego przesyłania dźwięku. Jednak w przypadku większości z nich musisz mieć kompatybilny telefon.


Protokół ASHA firmy Google

Aby aparaty słuchowe i smartfony mogły ze sobą współpracować, muszą obsługiwać te same standardy. Firma Google stworzyła jedno takie rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth dla wszystkich urządzeń z systemem Android, zwane ASHA (Streaming audio do aparatów słuchowych — nie mylić z Amerykańskim Stowarzyszeniem Speech-Language-Hearing Association). Standard open source został wprowadzony w kilku urządzeniach z Androidem 10 w 2019 roku i od tego czasu stał się dostępny na większości nowoczesnych flagowych telefonów z Bluetooth 5.0 i nowszymi.

Mężczyzna stoi tyłem do kamery i ma aparat słuchowy widoczny na uchu. Patrzy na telefon z włączonym ekranem.

Pokazany tutaj Google Pixel 3 był jednym z pierwszych telefonów z Androidem obsługującym technologię ASHA.

W przeciwieństwie do zwykłego Bluetooth Audio, ASHA jest bardziej energooszczędna i oferuje kilka dodatkowych funkcji. Jeśli Twój telefon i aparaty słuchowe obsługują ASHA, możesz skorzystać z kilku zaawansowanych funkcji w aplikacji ustawień telefonu lub w przełącznikach szybkich ustawień.

Oto lista najpopularniejszych modeli sprzedawanych w USA obsługujących ASHA:

 • Asus ROG 6 (Pro) i nowsze
 • Seria Asus Zenfone 8 i nowsze
 • Google Pixel 3 i 3 XL oraz nowsze
 • Google Pixel 3a i 3a XL oraz nowsze
 • OnePlus 8 Pro i nowsze
 • OnePlus 8T i nowsze
 • Seria Samsung Galaxy S9 i nowsze
 • Seria Samsung Galaxy Note10 i nowsze
 • Samsung Galaxy Z Flip 2 i nowsze
 • Samsung Galaxy Z Fold 2 i nowsze
 • Samsunga Galaxy A21s
 • Samsung Galaxy A51 i nowsze
 • Samsung Galaxy A71 i nowsze
 • Seria Samsung Galaxy Tab S7 i nowsze

Ze względu na niezliczoną liczbę modeli telefonów z Androidem lista ta nie jest wyczerpująca, ale stanowi dobry punkt wyjścia. Aby sprawdzić kompatybilność, upewnij się, że telefon, który masz lub chcesz kupić, jest kompatybilny z ASHA. Należy to odnotować gdzieś w instrukcji obsługi lub w specyfikacjach, z którymi można zapoznać się przed zakupem.

Niezależnie od zgodności podanej w tej tabeli, należy także sprawdzić u specjalisty ds. aparatów słuchowych lub u producenta aparatów słuchowych. Niektórzy producenci aparatów słuchowych indywidualnie weryfikują, czy ich produkty współpracują z każdym telefonem, dlatego może minąć trochę czasu, zanim te aparaty słuchowe będą obsługiwać najnowsze smartfony.

Program aparatów słuchowych MFi firmy Apple

Choć w świecie Androida sprawy są skomplikowane, Apple ułatwia wszystko. Dzieje się tak częściowo dlatego, że istnieje tylko kilka modeli smartfonów, dla których firma i producenci aparatów słuchowych muszą opracowywać swoje produkty, co pozwala im dotrzeć do znacznej liczby potencjalnych użytkowników — zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ponad połowa Stanów Zjednoczonych rynek smartfonów jest własnością Apple.

Apple oferuje podobny, niestandardowy standard Bluetooth w ramach programu Made for iPhone (MFi). Wykorzystuje również standard Bluetooth Low Energy, który przesyła strumieniowo dźwięk z wysoką jakością, ale przy mniejszym zużyciu energii.

Według Apple Strona wsparcianastępujące produkty są kompatybilne z aparatami słuchowymi MFi:

 • iPhone’a 5 lub nowszego
 • iPad Pro (wszystkie modele)
 • iPad Air (wszystkie modele)
 • iPad (4. generacji) lub nowszy
 • iPad mini (wszystkie modele)
 • iPod touch (5. generacji) lub nowszy

Firma posiada również dobrze utrzymany lista obsługiwanych aparatów słuchowychz którego możesz skorzystać przy podejmowaniu decyzji o zakupie aparatu słuchowego.

Kiedy sparujesz aparaty słuchowe z więcej niż jednym produktem Apple, automatycznie przełączy się ono na urządzenie, na którym aktualnie odtwarzany jest dźwięk, podobnie jak w przypadku słuchawek AirPods. Zmiany w profilu słuchu wprowadzone na jednym urządzeniu będą uwzględniane także na pozostałych urządzeniach Apple.

iPhone trzymany za rękę przed drewnianą podłogą, na którym widać ekran ustawień aparatów słuchowych

Apple oferuje także kilka ustawień dla aparatów słuchowych. Możesz wybrać, czy chcesz, aby dźwięk był zawsze odtwarzany w aparatach słuchowych, czy też wolisz ostatnio używane źródło dźwięku. Podczas parowania aparatów słuchowych możesz także używać funkcji Urządzenia słuchowe stronę ustawień w pełnym zakresie. Znajdziesz w nim opcje kontrolowania kierowania dźwięku i tego, gdzie powinny być odtwarzane dzwonki, czy możesz sterować aparatami słuchowymi za pośrednictwem pobliskich urządzeń Apple, czy dźwięk powinien być automatycznie przekazywany i czy możesz sterować aparatami słuchowymi na ekranie blokady bez odblokowania.

Aparaty słuchowe ze standardową obsługą Bluetooth Audio

Jeśli żaden z telefonów na tej liście Cię nie zaintryguje, być może będziesz musiał zmienić strategię. Większość aparatów słuchowych obsługuje wyłącznie niestandardowe protokoły BLE ze względu na oszczędność energii, ale kilku producentów oferuje aparaty słuchowe, które można połączyć z dowolnym źródłem Bluetooth. Zapewnia to największą elastyczność, choć wadą jest to, że wrażenia mogą nie być tak zoptymalizowane, jak w przypadku standardów specyficznych dla aparatów słuchowych.

Jeśli pójdziesz tą drogą, przegapisz ustawienia zintegrowanych aparatów słuchowych oferowane przez Apple i Androida, chociaż w większości przypadków nadal będziesz mógł dostosować opcje w aplikacji dostarczonej przez producenta. Drugim minusem jest oczywiście gorsza żywotność baterii w porównaniu do aparatów słuchowych BLE, które korzystają ze standardu mniej energochłonnego niż Bluetooth Audio. Wielu producentów radzi sobie z tym problemem, wybierając jednorazowe, wymienne baterie, które zapewniają dłuższą żywotność baterii niż modele z możliwością ładowania.

Niektórzy producenci aparatów słuchowych oferują również dodatkowe urządzenia, które oferują standardową łączność Bluetooth dla telefonów i innych urządzeń oraz łączą się z aparatami słuchowymi za pośrednictwem cewki T-Coil, umożliwiając połączenie ze wszystkim, co może przesyłać strumieniowo Bluetooth.

Mężczyzna stoi tyłem do kamery, a za uchem widać fragment aparatu słuchowego firmy Phonak

Phonak to marka oferująca aparaty słuchowe ze standardową łącznością Bluetooth.

Wybór dobrych aparatów słuchowych i kombinacji smartfonów może w przyszłości stać się łatwiejszy. Bluetooth SIG opracował nowy standard Low Energy Audio (LE Audio), który ma zapewnić wszystkie urządzenia audio pod jednym dachemniezależnie od tego, czy wykorzystuje się je wyłącznie do celów rozrywkowych, czy też do poprawy słuchu. Ten nowy standard jest mniej więcej tak samo energooszczędny jak ten, z którego korzystają obecnie aparaty słuchowe, bez zauważalnej utraty jakości. Jeśli masz aparaty słuchowe i chcesz je uaktualnić, rozważ zakup jeszcze przez rok lub dwa lata. Jeśli chodzi o smartfony, większość telefonów wydanych w 2023 roku obsługuje Bluetooth LE Audio.

Nowy standard umożliwi także ulepszenie technologii wspomagających, takich jak Auracast, która umożliwia obiektom nadawanie sygnału Bluetooth do wielu odbiorców, niemal zastępując cewkę T-Coil i udostępniając taki system każdemu urządzeniu Bluetooth. A skoro mowa o cewce T-Coil, możemy zalecić korzystanie z tej funkcji tylko wtedy, gdy oferują ją Twoje aparaty słuchowe. Umożliwia lepsze słyszenie w miejscach publicznych wyposażonych w odpowiednie okablowanie. Można ją także włączyć w ustawieniach telefonu, aby lepiej słyszeć rozmowy telefoniczne, gdy nie masz połączenia Bluetooth. Więcej informacji na temat technologii można znaleźć w Przewodnik po cewkach telefonicznych zdrowego słuchu.

Sekrety LinkedIn – Jak Wykorzystac Potencjal Swojego Profilu 1

Sekrety LinkedIn – Jak Zbudować Markę Osobistą

Poznaj strategie, które przekształcą Twój profil w potężne narzędzie networkingowe na LinkedIn.

Nie martw się, jeśli Twój telefon nie jest kompatybilny

Jeśli Twój telefon nie jest kompatybilny z aparatami słuchowymi, niekoniecznie musi tak pozostać. Producenci aparatów słuchowych i producenci smartfonów stale aktualizują swoje oprogramowanie, więc Twoje urządzenia mogą być kompatybilne w przyszłości.

Musisz także pamiętać, że dzięki aparatom słuchowym wiele zyskujesz, nawet jeśli nie możesz przesyłać do nich dźwięku strumieniowo. W każdym przypadku jakość Twojego życia znacznie się poprawi, a Ty w końcu będziesz mógł lepiej słyszeć otoczenie i rówieśników. W pewnym sensie jest to dokładne przeciwieństwo tego, co chciałbyś osiągnąć dzięki najlepszym dostępnym na rynku słuchawkom dousznym Bluetooth z redukcją szumów, których nadal możesz używać jako rozwiązania tymczasowego, gdy chcesz przesyłać strumieniowo dźwięk.

Podobne wpisy