Bard AI vs ChatGPT jakie sa roznice

Bard AI vs ChatGPT: jakie są różnice?

Sekrety LinkedIn – Jak Wykorzystac Potencjal Swojego Profilu 1

Sekrety LinkedIn – Jak Zbudować Markę Osobistą

Poznaj strategie, które przekształcą Twój profil w potężne narzędzie networkingowe na LinkedIn.

Czat GPT OpenAI robi fale od czasu swojej premiery w listopadzie. Ale ostatnio Google podszedł do talerza. Gigant technologiczny zaznaczył swoją obecność w świecie sztucznej inteligencji dzięki nowej wersji – Bard AI.

Czat GPT to model języka AI stworzony do komunikowania się z użytkownikami w sposób konwersacyjny. Sztuczna inteligencja ma możliwość wykonywania wielu zadań związanych z przetwarzaniem języka naturalnego (NLP), takich jak streszczanie tekstu, tłumaczenia językowe i odpowiadanie na pytania.

Podobnie jak Chat GPT, Bard AI działa również jako chatbot AI, ale jest zbudowany na modelu Google LaMDA (Language Model for Dialogue Application). Tym, co odróżnia te dwa modele, jest to, że Bard będzie miał możliwość dostępu do informacji z Internetu.

Podczas gdy Czat GPT jest bardzo ograniczony do danych, na których został przeszkolony. Być może już zauważyłeś, że Chat GPT ma wiedzę tylko o wydarzeniach, które miały miejsce przed 2021 rokiem.

Według dyrektora generalnego Google, Sundara Pichai, ta wyróżniająca się funkcja „dostarczy świeżych, wysokiej jakości odpowiedzi”. Z tego powodu wielu oczekuje, że Bard będzie znacznie bardziej niezawodny niż Czat GPT.

Ponadto model LaMDA firmy Google będzie najwyraźniej wymagał mniejszej pojemności serwera niż architektura OpenAI GPT 3.5. W związku z tym Bard AI może potencjalnie pomieścić więcej użytkowników w porównaniu do czatu GPT.

Bard AI vs ChatGPT: porównanie

Sztuczna inteligencja Barda Czat GPT
Twórcy Google OpenAI
Data wydania luty 2023 r listopad 2022 r
Główne cechy Chatbot konwersacyjny oparty na sztucznej inteligencji
Zbudowany na LaMDA firmy Google
Czerpie informacje z Internetu
Chatbot konwersacyjny AI typu open source
Zbudowany na GPT-3.5 OpenAI
Rysuje informacje z danych, na których jest przeszkolony
Dostępność Ograniczona dostępność (obecnie dostępna tylko dla testerów) Bezpłatne dla publiczności
Miesięczna subskrypcja 20 USD (Czat GPT Plus)
Używa Pomoc w podstawowych funkcjach wyszukiwania
Wyjaśnij złożone pojęcia
Podaj pomysły
Generuj raporty i zestawienia
Twórz materiały marketingowe
Wykonaj tłumaczenie językowe
Podaj pomysły
Pisz kod i eseje
Wyjaśnij złożone pojęcia

Poza podstawową architekturą, nie ma zbytniej różnicy między tymi dwoma modelami. Obecnie Bard AI firmy Google nie jest publicznie dostępny, ale powinno się to zmienić w tym roku.

Oba modele mogą w zasadzie wykonywać te same zadania, takie jak sugerowanie pomysłów na imprezy, wyjaśnianie złożonych pojęć i tłumaczenia językowe.

Sundar Pichai nie wskazał jeszcze, czy Bard AI będzie miał możliwość generowania długiego tekstu, takiego jak Czat GPT. Jest to więc funkcja, na którą będziemy musieli zwrócić uwagę, gdy model zostanie wydany.

Bard AI vs ChatGPT – co jest lepsze?

To zależy naprawdę. Opierając się wyłącznie na możliwościach, Bard AI opiera się na nowszych danych z wykorzystaniem modelu języka LaMDA firmy Google – który jest nowszy niż model języka GPT-3, na którym zbudowano Chat GPT. Dodatkowo Chat GPT jest szkolony na danych do 2021 roku, co ogranicza możliwości Chat GPT. Uważa się, że Google Bard wykorzystuje nowsze dane.

Jednak Chat GPT z pewnością zyskał przewagę, a Bard AI ogranicza się tylko do wybranych testerów w momencie pisania. Więc jeśli szukasz aplikacji do użycia w tej chwili, Chat GPT jest tą, do której będziesz mógł uzyskać dostęp.

Bard AI kontra ChatGPT do analizy danych

Jeśli chodzi o analizę danych, Bard AI powinna mieć przewagę. Ponieważ nauka o danych to dziedzina, w której wnioski czerpie się z informacji statystycznych, kluczem jest posiadanie najbardziej aktualnych informacji.

Tak więc, podczas gdy Chat GPT powinien być w stanie dostarczać wglądu, Bard powinien wygrać to starcie – jest zaprojektowany do ciągłego pobierania informacji z Internetu.

Czy Bard Google jest dostępny?

Niestety nie. Jednak Google zasugerował, że model powinien być publicznie dostępny w najbliższych tygodniach. W tej chwili Bard AI jest dostępny tylko dla wybranej liczby zewnętrznych testerów. Gigant technologiczny planuje zebrać opinie na temat swojego narzędzia, zanim udostępni je szerszemu gronu odbiorców.

Końcowe przemyślenia

Zarówno Chat GPT, jak i Bard AI to niezwykle potężne modele AI. Z pewnością ciekawie będzie zobaczyć, jak nowe narzędzie Google radzi sobie w porównaniu z OpenAI. Jest to jednak jeden z tych przypadków, w których będziemy musieli poczekać na wydanie modelu, aby się o tym przekonać.

  • TERAZ PRZECZYTAJ Szynszyla kontra Czat GPT

Podobne wpisy