Co to jest SEO? Jak to działa?

Co to jest SEO? Jak to działa?

Czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z SEO? Być może słyszałeś, że SEO może napędzić ruch na twojej stronie i pomóc ci w osiągnięciu wyższego rankingu, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać lub na czym się skupić. Trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co każdy cyfrowy marketer musi wiedzieć o SEO.

Definiowanie SEO

Zacznijmy od oczywistego pytania: Czym dokładnie jest SEO? SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to proces pozyskiwania odwiedzających z darmowych, redakcyjnych ,, lub naturalnych wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach HTML3. Ma na celu poprawę pozycji Twojej strony internetowej na stronach wyników wyszukiwania. Pamiętaj, że im więcej odwiedzających Twoją stronę, tym lepiej.

  • Dobre SEO obejmuje wiele różnych działań, takich jak:
  • Identyfikacja odpowiednich słów kluczowych z dobrym potencjałem ruchu w wyszukiwarkach
  • Tworzenie wysokiej jakości, użytecznych treści i optymalizacja ich dla wyszukiwarek i dla użytkowników
  • Włączanie odpowiednich linków z wysokiej jakości stron
  • Mierzenie wyników

W dzisiejszych czasach SEO jest uważane za podstawowe działanie marketingowe.

Różnice między wyszukiwaniem płatnym a organicznym

Od samego początku ważne jest, abyś rozumiał różnice między organicznym, naturalnym wyszukiwaniem, które jest synonimem SEO, a wyszukiwaniem płatnym. Istnieje pięć kluczowych różnic:

Pozycja

Pierwsza różnica polega na tym, że płatne wyniki wyszukiwania pojawiają się na górze stron wyników wyszukiwarki, a wyniki organiczne pojawiają się pod nimi.

Czas

Kolejną kluczową różnicą pomiędzy wyszukiwaniem płatnym a organicznym jest czas. Płatne wyszukiwanie daje natychmiastowe wyniki, czasami w ciągu kilku minut. Organiczne wyszukiwanie trwa dłużej – często tygodnie, miesiące, a nawet lata. Musisz być cierpliwy w przypadku wyszukiwania organicznego.

Płatność

Jeśli chodzi o płacenie, cóż, jak sama nazwa wskazuje, przy płatnym wyszukiwaniu ruch jest płatny. Pay-per-click jest kosztem za kliknięcie (CPC), podstawa. Oznacza to, że płacisz opłatę za każdym razem, gdy użytkownik kliknie reklamę. Zamiast polegać wyłącznie na ruchu organicznym do witryny, można kupić ruch płacąc Google, aby pokazać swoje reklamy, gdy gość szuka słowa kluczowego. Ruch dla wyszukiwania organicznego jest bezpłatny, ale wymaga zarówno czasu, jak i zasobów.

ROI

Pod względem zwrotu z inwestycji lub ROI, to faktycznie jest znacznie łatwiejsze do zmierzenia z płatnego wyszukiwania. Jest tak częściowo dlatego, że Google dostarcza więcej danych o słowach kluczowych, które można uchwycić w Google Analytics. Płatne wyszukiwanie może prowadzić do spadku lub stagnacji w ROI. Wyszukiwanie organiczne jest trudniejsze do zmierzenia, ale często poprawia się z czasem. Wyszukiwanie organiczne może zapewnić dobry zwrot z inwestycji w dłuższej perspektywie.

Udział w ruchu

Jeśli chodzi o udział w ruchu, mniej więcej od 20% do 30% wyszukiwaczy klika w wyniki płatne, a od 70% do 80% w wyniki SEO. Wyniki organiczne stanowią większość kliknięć.

What is SEO and how does it work?

Podobieństwa między wyszukiwaniem płatnym i organicznym

Nie chodzi tylko o różnice – istnieją również podobieństwa między wyszukiwaniem płatnym i organicznym:

  • Badanie słów kluczowych: Zarówno w przypadku wyszukiwania płatnego, jak i organicznego korzystasz z wyszukiwarki i oba wymagają od użytkownika wpisania słowa kluczowego. Badania słów kluczowych są wymagane zarówno w przypadku wyszukiwania organicznego, jak i płatnego.
  • Landing pages: Oba rodzaje wyszukiwania wymagają stworzenia stron docelowych. Strona docelowa musi być połączona z Twoją stroną internetową dla SEO. Płatne wyszukiwanie może używać tej samej strony docelowej co organiczne lub oddzielnej strony, która jest niezależna od Twojej witryny.
  • Ruch: Generowanie ruchu jest głównym celem zarówno płatnego jak i organicznego wyszukiwania. Intencje użytkownika są kluczowym elementem zarówno organicznego, jak i płatnego ruchu w wyszukiwarce. Oznacza to, że kiedy ktoś szuka informacji lub zadaje Google pytanie, jest aktywny i bardziej skłonny do działania po znalezieniu informacji.

Trzy filary SEO

Jako marketer cyfrowy, wiedza o tym, jak sprawić, by Twoja marka, strona internetowa lub firma została znaleziona przez wyszukiwarki, jest kluczową umiejętnością, a zrozumienie tego, jak ewoluuje SEO, pozwoli Ci być na szczycie swojej gry. Chociaż SEO podlega zmianom, jego podstawowe zasady pozostają takie same. Możemy podzielić SEO na trzy podstawowe elementy lub filary, które musisz znać – i regularnie podejmować działania:

  • Optymalizacja techniczna: Optymalizacja techniczna to proces wykonywania działań na stronie, które mają na celu poprawę SEO, ale nie są związane z treścią. Często jest ona wykonywana za kulisami.
  • On-Page Optimization: On-Page Optimization jest procesem zapewnienia, że treść na twojej stronie jest odpowiednia i zapewnia wspaniałe doświadczenie użytkownika. Obejmuje to kierowanie właściwych słów kluczowych w treści. Można to zrobić za pomocą platformy zarządzania treścią. Przykładami systemów zarządzania treścią są WordPress, Wix i Drupal.
  • Off-Page Optimization: Off-Page Optimization to proces zwiększania pozycji witryny w wyszukiwarkach poprzez działania poza witryną. Jest to w dużej mierze spowodowane backlinkami, które pomagają budować reputację witryny.
What is SEO and how does it work?

Jak właściwie działają wyszukiwarki?

Wyszukiwarki są używane, gdy ludzie mają pytanie i szukają odpowiedzi w Internecie. Algorytmy wyszukiwarek są programami komputerowymi, które szukają wskazówek w celu dostarczenia wyszukiwaczom dokładnych wyników, które chcą. Wyszukiwarki używają algorytmów do lokalizowania stron internetowych i określania, które z nich znajdują się w rankingu dla danego słowa kluczowego. Istnieją trzy etapy działania wyszukiwarek: indeksowanie, które jest etapem odkrywania; indeksowanie, które jest etapem przechowywania; oraz ranking, który jest etapem wyszukiwania.

Krok 1: Przeszukiwanie

Pierwszym krokiem jest przeszukiwanie. Wyszukiwarki wysyłają crawlery, aby znajdowały nowe strony i zapisywały informacje. Te web crawlery są czasami nazywane „pająkami” i „robotami”. Ich celem jest odkrywanie nowych stron internetowych, które istnieją, a także okresowe sprawdzanie treści na stronach, które wcześniej odwiedzili, aby zobaczyć, czy się zmieniły lub zostały zaktualizowane.

Wyszukiwarki przeszukują strony internetowe podążając za linkami, które już znalazły. Więc jeśli masz wpis na blogu i jest on połączony z twojej strony głównej, kiedy wyszukiwarka przeszukuje twoją stronę główną, będzie szukać innego linku do śledzenia i może podążać za linkiem do twojego nowego wpisu na blogu.

Krok 2: Indeksowanie

Drugim krokiem jest indeksowanie. Indeksowanie jest procesem, w którym wyszukiwarka decyduje, czy wykorzysta zawartość, którą pobrała. Wyszukiwarka doda stronę internetową do swojego indeksu, jeśli uzna ją za wartościową. Indeks ten jest używany w końcowym etapie rankingu. Indeks jest plikiem, który przechowuje stronę internetową lub fragment treści. Może on być później pobrany z bazy danych. Indeks jest używany dla stron internetowych z wartościową i unikalną treścią. Strona internetowa może nie zostać umieszczona w indeksie, jeśli:

  • Jej zawartość jest uważana za duplikat
  • Jej zawartość jest uważana za mało wartościową lub spamerską
  • Nie mogła być indeksowana
  • Stronie lub domenie brakowało linków przychodzących


Krok 3: Ranking

Trzeci krok jest naprawdę najważniejszy, a jest nim ranking. Po crawling i indeksowanie są kompletne, ranking może być osiągnięty tylko. Po tym jak wyszukiwarka przeczołgała twoją stronę i zaindeksowała ją, możesz ją uszeregować.

Istnieje ponad 200 sygnałów rankingowych, które wyszukiwarki wykorzystują do sortowania i klasyfikowania treści, a wszystkie one mieszczą się w trzech filarach SEO: optymalizacja techniczna, optymalizacja na stronie i optymalizacja poza stroną. Niektóre przykłady sygnałów, które wyszukiwarki wykorzystują do szeregowania stron internetowych to:

  • Obecność słowa kluczowego w tagu tytułowym – Czy słowo kluczowe lub jego synonim został wymieniony na stronie i w tagu tytułowym
  • Szybkość ładowania strony internetowej – Czy strona internetowa ładuje się szybko i jest mobile-przyjazny dla urządzeń mobilnych
  • Renoma strony internetowej – Czy strona internetowa i witryna jest uważana za renomowaną w odniesieniu do wyszukiwanego tematu
What is SEO and how does it work?

Zamawianie i ranking wyników

Główny algorytm wyszukiwania Google nazywa się Google Hummingbird i jest odpowiedzialny za decydowanie o sposobie zamawiania i rankingu wyników wyszukiwania.

Google posiada również podalgorytm wyszukiwarki oparty na uczeniu maszynowym o nazwie RankBrain:

  • Jeśli RankBrain widzi słowo lub frazę, której nie zna, używa sztucznej inteligencji, aby lepiej ją zrozumieć, łącząc ją z podobnymi zapytaniami do wyszukiwarki.
  • Dzięki temu Google może zrozumieć te zapytania, przekształcając słowa kluczowe w znane tematy i pojęcia, co oznacza, że może zapewnić lepsze wyniki wyszukiwania – nawet jeśli zapytania są nietypowe.
  • Zamiast starać się być najlepszym wynikiem zoptymalizowanym pod kątem słów kluczowych, RankBrain nagradza strony internetowe, które zapewniają satysfakcję użytkownika i zwracają wynik, którego użytkownik oczekuje.


Wykorzystanie RankBrain

Dobrą strategią SEO jest optymalizacja witryny w celu poprawy doświadczenia i satysfakcji użytkownika oraz próba wykorzystania czynnika rankingowego RankBrain.

Trzy najskuteczniejsze sposoby to:

  • Optymalizuj pod kątem słów kluczowych o średnim ogonie (terminy kluczowe składające się z dwóch do trzech słów).
  • Optymalizuj tytuły stron i opisy pod kątem kliknięć, tak aby kiedy ktoś szuka, Twoja oferta była bardziej prawdopodobna do kliknięcia. Współczynnik klikalności odnosi się do procentu osób, które znajdują Cię w Google, a następnie klikają na Twoją stronę.
  • Optymalizuj treść, aby zwiększyć czas przebywania (czas, w którym ludzie pozostają na stronie) i zmniejszyć współczynnik odrzuceń (procent odwiedzających, którzy opuszczają stronę po obejrzeniu tylko jednej strony).

Pamiętaj, że trzy najważniejsze czynniki rankingowe Google to:

  • Linki
  • Treść
  • RankBrain

Ustalanie celów SEO

Ustalanie celów SEO jest istotną częścią każdej strategii SEO. Ważne jest, aby wyznaczyć cele SEO – i dopasować je do ogólnych celów biznesowych – ponieważ:

  • Zachęcają one do zakupu od kluczowych interesariuszy.
  • Pomagają w sformułowaniu strategii SEO.
  • Zapewniają realizację celów.


Co powinieneś mierzyć?

Choć wyznaczanie celów może wydawać się żmudnym zadaniem, ich mierzenie może pomóc w długoterminowym postępie SEO. Co powinieneś mierzyć?

Przemyśl podczas mierzenia:

  • Keywords
  • Traffic
  • Market share
  • Brand awareness
  • Lead generation
  • Reputation
  • E-commerce

Przykłady celów SEO

Oto trzy przykłady celów SEO, które można wykorzystać jako przewodnik do wyznaczenia odpowiednich celów dla własnej firmy lub strony internetowej:

„Przenieś 50% naszych najlepszych 20 słów kluczowych na pierwszą stronę Google w ciągu dziewięciu miesięcy.” Ten cel skupia się na rankingu słów kluczowych.

„Poprawić nasz ruch organiczny rok do roku o 20% w kwartale trzecim i 25% w kwartale czwartym.” Ten cel koncentruje się na zwiększeniu ruchu na stronie internetowej.

” Zwiększyć nasz udział w rynku SEO do 3% do 5% w ciągu następnego roku finansowego. Ten cel koncentruje się na zwiększeniu udziału w rynku.

Wyznaczanie celów dla różnych typów biznesów

Punkt ciężkości Twoich celów będzie się różnił w zależności od tego, czy Twój biznes jest transakcyjny czy informacyjny. Jeśli twój biznes jest transakcyjny i masz element online, twoje cele powinny być wokół śledzenia sprzedaży i konwersji. Jednakże, jeśli jesteś witryną komercyjną non-ecommerce, będziesz chciał skupić się na generowaniu leadów.

Jeśli Twoja firma jest informacyjna, będziesz bardziej skłonny do ustalenia celów, które skupiają się na świadomości marki i ruchu na stronie internetowej.

Wreszcie, SEO nie jest zakończone nawet po wdrożeniu strategii. SEO to nie jest sklep z jednym produktem. W każdym momencie możesz potrzebować dostosować swoją taktykę. Z solidnymi podstawami SEO i cierpliwością, korzyści z Twojej strategii SEO staną się oczywiste. Spowoduje to lepsze doświadczenie klienta i więcej konwersji dla Twojej firmy.

Podobne wpisy