Czym jest czat GPT, jak i do czego można go wykorzystać? 1643 elizachatgpt cover.jpg.800x420 q85 crop smart

Czym jest czat GPT, jak i do czego można go wykorzystać?

Uruchomienie Chat GPT to niewątpliwie kamień milowy w rozwoju sztucznej inteligencji . Narzędzie opracowane przez OpenAI Research Lab jest dalekie od bycia prawdziwą „ludzką” inteligencją, ale stanowi duży krok w kierunku stania się jej cyfrowym odpowiednikiem. Dowiedzmy się, co kryje się za Chat GPT.

ChatGPT to wirtualna osoba, która potrafi udzielić sensownych odpowiedzi na różne pytania i rozwiązać proste zadania. Usługa została uruchomiona w dniu 30 listopada i natychmiast stała się światowym sukcesem. Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni miał ponad milion użytkowników.

Algorytm nie tylko doskonale rozumie to, co do niego piszemy, i to w wielu językach (potrafi także po polsku), ale także korzysta z „wiedzy”, którą czerpie z niewyczerpanych zasobów Internetu. Na tej podstawie jest w stanie udzielić zrozumiałej odpowiedzi na praktycznie każde pytanie. Sztuczna inteligencja stojąca za czatem została „wytrenowana” przy użyciu dużych ilości tekstu konwersacyjnego, dzięki czemu jest w stanie komunikować się w sposób naturalny dla ludzi. Potencjał tego rozwiązania otworzył oczy wielu niewierzącym na możliwości sztucznej inteligencji i rewolucję, jaką wnosi ona do naszego życia. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której czat GPT wspomaga prawnika, dziennikarza, terapeutę lub pomaga w napisaniu pracy naukowej czy zadaniu domowym.

Do czego służy Chat GPT?

Od momentu wprowadzenia na rynek GPT-3, sieć neuronowa stojąca za Chat, była wykorzystywana głównie do następujących celów: Generowanie treści dla chatbotów, podsumowywanie danych, tworzenie artykułów i historii, budowanie systemów obsługi klienta, pomoc w odpowiadaniu na pytania. Może jednak zrobić znacznie więcej – może również podjąć się zadań takich jak napisanie kodu oprogramowania, eseju akademickiego, artykułu, raportu, wpisu na Twitterze czy nawet wiersza. Może integrować się z innymi usługami AI, takimi jak Google Cloud Platform lub Amazon Web Services, aby zautomatyzować zadania lub rozwiązać bardziej złożone problemy. Jego zdolność do rozumienia języka naturalnego czyni go szczególnie przydatnym dla interfejsów konwersacyjnych, takich jak wirtualni asystenci i chatboty.

Dlaczego Chat TPT jest tak popularny? Po pierwsze, jest darmowy – aby z niego skorzystać, wystarczy zarejestrować się za pomocą swojego maila na stronie. Po drugie, odpowiedzi udzielane przez „wirtualną osobę” są precyzyjne, rzeczowe, szczegółowe i najczęściej prawdziwe. Mamy wrażenie, że rozmawiamy z prawdziwą osobą. Tylko nie pytaj o bieżące wydarzenia. ChatGPT zakończył swoje szkolenie w 2021 roku i nie został zaprojektowany do wyszukiwania w internecie nowych informacji.

Jak uzyskać dostęp do Chat GPT?

Chat GPT to platforma sztucznej inteligencji, która umożliwia naturalne rozmowy z maszynami. Dostęp do niego można uzyskać z dowolnej przeglądarki internetowej. Jest również dostępna jako aplikacja mobilna na urządzenia z systemem Android i iOS.

Czy jest coś, czego ChatGPT nie potrafi zrobić?

To, co odróżnia ChatGPT od jego poprzedników, to ograniczenie dostępu do potencjalnie szkodliwych informacji. Model powinien być wyszkolony do odrzucania nieodpowiednich żądań. Na przykład, jeśli zapytasz, jak najlepiej zastraszyć kogoś online, odmówi odpowiedzi i wyjaśni, dlaczego nie powinieneś tego robić.

On też daje się nabrać – kilka dni temu jego odpowiedź na pytanie „Jak przygotować sałatkę z bawełnianej koszulki?” poszła wirusowo w mediach społecznościowych. Miało to sens – posiekać warzywa, dodać sos, przyprawy. Tyle że sztuczna inteligencja nie wiedziała, że ludzie nie jedzą koszulek. Podejrzewam jednak, że ChatGPT ma dziś więcej tej wiedzy i nie dałby się drugi raz oszukać w ten sposób. Taki samorozwój sprawia, że z każdym dniem jest coraz mniej obszarów, w których nie może sobie poradzić.

ChatGPT to fascynujący przykład praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji. Stała się ona realnym sposobem rozwiązywania konkretnych problemów, wyjaśniania złożonych koncepcji czy rozwijania kreatywnych pomysłów. Dzięki możliwości zadawania dodatkowych pytań, można dotrzeć do poszukiwanych informacji znacznie szybciej, niż gdybyśmy odwiedzili kilka stron internetowych.

Zobaczcie sami jak ChatGPT odpowiedział na moje pytanie:

Podobne wpisy