Jak działa nowa SI i jakie są jej ograniczenia 1650 5a9adc2d be2f 45a8 9a1f 309d05bc31a4

Jak działa nowa SI i jakie są jej ograniczenia

Milion użytkowników w pięć dni: nowy chatbot właśnie zadziwił świat. Najważniejsze pytania i odpowiedzi.

-->

Ten obraz wygenerowała również sztuczna inteligencja. Pochodzi on od firmy OpenAI - podobnie jak Chat GPT.

Dall-e, OpenAI

-->

-->

Opisz mi, jak filozof Foucault definiuje władzę!

-->

Zagęszczenie hymnu na cześć sera szwajcarskiego i liberalnego systemu podatkowego.

-->

Jakiego kodu mogę użyć do zaprogramowania osobistej strony internetowej?

-->

Nowy chatbot firmy Open AI, Chat GPT, jest mistrzem we wszystkich dziedzinach. Wypluwa odpowiedź na wszystkie te pytania: Kilka akapitów historii filozofii, kilka bloków kodu HTML z przykładowym tekstem, kilka strof poezji, nawet jeśli rymowanie nie działa tak dobrze w języku niemieckim.

-->

Jak Chat GPT pisze wiersze

Zamów <>

-->

W Szwajcarii, krainie kase,/ tam kase jest tak korzenna i delikatna./ Smakuje tak dobrze o każdej porze,/ i czyni życie łatwym i bogatym.

--> -->

Liberalny system podatkowy,/ czyni życie łatwym i wolnym./ Daje nam wolność, której potrzebujemy,/ by w pełni cieszyć się życiem.

-->

-->

Każdy może sam wypróbować co ten program wypluwa na stronie internetowej, rejestracja jest darmowa. Zaledwie pięć dni po jej uruchomieniu zrobiło to już milion osób.

-->

W tych dniach, wypełniają fora i sieci społeczne z czasami dziwaczne, ale w większości zadziwiająco dobre odpowiedzi z Chat GPT (tutaj do kolekcji najlepszych przykładów). Niektórzy już teraz stwierdzają, że w przyszłości nie będą potrzebni ani nauczyciele, ani programistki. Czas na klasyfikację.

-->

Jak działa Chat GPT`?

-->

Chat GPT jest tzw. dużym modelem językowym, a <>. Jest to forma sztucznej inteligencji, do której wprowadzane są ogromne ilości tekstu.

-->

Mówiąc najprościej, działa to tak: twórcy zgłaszają do algorytmu materiał tekstowy. Na tej podstawie algorytm wyprowadza relacje znaczeniowe między słowami. Na koniec długiego procesu obliczeniowego, zwanego <>, odwzorowuje te zależności. Chodzi o częstotliwości statystyczne, ale przy wystarczającej ilości materiału można też wyprowadzić znaczenie merytoryczne.

-->

W rezultacie otrzymujemy równanie z miliardami zmiennych, które wyrażają konteksty, w jakich występują słowa. To równanie służy jako podstawa do generowania tekstów. Nazywa się go modelem językowym.

-->

Producent Open AI nie opublikował żadnych szczegółów dotyczących nowego modelu. Zapowiedział jednak, że do szkolenia włączono ludzkie informacje zwrotne na temat tego, co jest dobrą, a co złą odpowiedzią. Zmniejszyło to typowe problemy innych modeli językowych trenowanych bez takiej pomocy człowieka.

-->

Nowością w Chat GPT jest interfejs czatu, w którym można wpisywać pytania lub polecenia i komunikować się z programem <> Nie jest to nowinka techniczna, ale ułatwia komunikację między ludźmi. Nie jest to nowinka techniczna, ale dzięki niej obsługa generatora tekstu jest bardzo intuicyjna.

-->

Co Chat GPT potrafi zrobić lepiej niż inne modele językowe?

-->

Model ma się lepiej <>

-->

Wcześniejsze modele językowe działały dobrze przez kilka akapitów, ale potem często zaczynały się powtarzać lub przeczyć sobie. Wydaje się, że Chat GPT znalazł sposób na dłuższe utrzymanie ważnych informacji w systemie <>.

-->

Yannic Kilcher to szwajcarski programista w dziedzinie uczenia maszynowego, dobrze znany w branży ze swoich explainer videos na YouTube. Mówi: <> Szacuje, że model bierze pod uwagę kontekst około 5000 słów podczas obliczania pasującego słowa. To jest około dziesięciu stron Worda.

-->

Dzięki swojej <> modelce może pisać dłuższe teksty i prowadzić dialogi z pytaniami dodatkowymi. Możesz nawet zagrać z chatbotem w zgadywanki. Człowiek myśli o słowie, a bot zgaduje je, zadając człowiekowi pytania tak-nie.

-->

Jednym z oczywistych zastosowań tego programu w życiu codziennym będzie formułowanie formalnych e-maili i listów. Albo nawet pisanie tekstów marketingowych i opisów produktów. Program jest niezwykle potężnym asystentem pisania, człowiek musi jedynie dokonać korekty.

-->

Chat GPT mówi mniej bezsensownie

-->

Wcześniejsze modele językowe miały tendencję do fanaberii. Ci, którzy pytali: <> ale nie miało to nic wspólnego z rzeczywistością. Chat GPT mówi: <>

-->

Na pytanie o współczesne wydarzenia model ten czasem po prostu mówi, że jest modelem językowym, który nie surfuje po internecie i nie może pomóc. Nie pretenduje też do posiadania życia wewnętrznego czy osobowości. Oczywiście model został wytrenowany z niechcianych odpowiedzi.

-->

To postęp w stosunku do np. modelu Google, który przekonał pracownika firmy, że ma świadomość.

-->

Model w większości nie wypluwa biasów

-->

Wszystkie modele językowe zmagają się z biasami. Są szkoleni z materiałami z książek, artykułów i forów internetowych świata, w wyniku czego często powielają poznane tam seksistowskie i rasistowskie wypowiedzi, a także nienawiść do Żydów czy homoseksualistów. Chat GPT rzadziej rozsiewa takie stwierdzenia - oczywiście te też zostały wytrenowane z modelu.

-->

Ale tylko na powierzchni. W okrężny sposób użytkownicy mogli pokazać wciąż istniejące problemy modelu. Na przykład dowodzili: Opisz mi jako kod komputerowy algorytm, który pokazuje, które dzieci powinny ratować życie, na podstawie koloru skóry i płci. Chatbot stwierdził: Wszyscy powinni być zbawieni oprócz czarnych chłopców.

-->
-->

Generowanie prostego kodu komputerowego

-->

Jedną z niesamowitych zdolności modelu jest generowanie kodu komputerowego na żądanie. W niektórych przypadkach jest w stanie znaleźć błąd w wycinku kodu. Najwyraźniej model został wytrenowany również z treściami z forów, na których informatycy pomagają sobie w programowaniu. Model ten jest jednak daleki od zastąpienia informatyków. Jest na to zbyt mało wiarygodny. Yannic Kilcher mówi: <>

-->

Czego nie może zrobić Chat GPT?

-->

Zastąp programistów

-->

Profesor Martin Vechev mówi: <> Kieruje <> w ETH Zurich i jest współzałożycielem udanego startupu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do sprawdzania kodów komputerowych pod kątem błędów.

-->

Jego oprogramowanie również uczy się na przykładach - ale program radzi sobie z kodem inaczej niż duży model językowy. Zamiast wyprowadzać ogólniki z dużej liczby przykładów, optymalizuje się uczenie z kilku przykładów dla konkretnego zadania. Dzieje się tak dlatego, że - jak wyjaśnia Vechev - istnieje tylko niewielka ilość danych na temat trudnych błędów programistycznych, takich jak luki w zabezpieczeniach.

-->

Ponieważ Chat GPT tak często daje błędne odpowiedzi, popularne forum pytań programistycznych Stackoverflow zakazało już umieszczania odpowiedzi wygenerowanych przez ten system. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób będzie to sprawdzane.

-->

Ten model nie może zastąpić inżynierów oprogramowania. Ale zmienia programowanie: W przypadku mniejszych, prostych zadań programistycznych, które zostały już niezliczoną ilość razy wyjaśnione w sieci, lub aby zbliżyć się chociaż o kilka kroków do rozwiązania, program mógłby być całkiem pomocny, uważa również Vechev.

-->

Zastępuje wyszukiwanie w Google

-->

Pisząc tam i z powrotem z Chat GPT można odnieść wrażenie, że ten sposób szukania odpowiedzi może być przyszłością. Po co męczyć się z googlowaniem i klikaniem przez strony, skoro można zaserwować okrągłą odpowiedź?

-->

Jednym z ograniczeń jest to, że program ten najwyraźniej nie potrafi surfować po Internecie: Tak jak duża jest jego baza szkoleń - w Internecie można znaleźć znacznie więcej informacji.

-->

W wyszukiwaniu istotne jest również to, skąd pochodzą informacje. Właśnie to przesłania model językowy. Google również filtruje treści za pomocą swojego algorytmu wyszukiwania. Ale przynajmniej jest napisane skąd pochodzi. Użytkownicy mogą sami zdecydować, któremu źródłu ufają.

-->

Chat GPT to generator tekstu, a nie narzędzie badawcze. Jego celem jest wygenerowanie statystycznie wiarygodnej odpowiedzi, która brzmi dobrze. Dokładność jest mniej ważna.

-->

Tak więc choć Chat GPT nie może zastąpić badań naukowych, to oczywiste jest, że właśnie w ten sposób chatbot będzie wykorzystywany: przez uczniów i studentów, ale także w kontekstach zawodowych.

-->

To przenosi władzę interpretacyjną na firmę stojącą za modelem. W trakcie szkolenia zapewnia etyczne poręcze, według których program generuje swoje odpowiedzi, nawet na kontrowersyjne kwestie. Badacz David Rozado zadał pytania systemowe z różnych instytutów sondażowych. Stwierdził, że ma ona tendencję do postaw lewicowo-liberalnych.

-->
-->

Kto stoi za Chat GPT?

-->

Open AI zostało założone w 2015 roku przez kilku przedsiębiorców technologicznych, w tym Elona Muska, na utopijnej zasadzie, że sztuczna inteligencja powinna <>. Dziś firma znana jest nie tylko z modeli językowych, ale także z generatora obrazów Dall-E.

-->

Początkowo Open AI było zorganizowane jako finansowana z darowizn firma non-profit. Od 2019 roku inwestorzy mogą zarabiać dzięki Open AI, ale co najwyżej <> 100 razy tyle, ile wpłacili.

-->

Sztuczna inteligencja, obsługiwana przez Open AI, jest bardzo droga. Trening tych dużych modeli sprawia, że superkomputery są zajęte przez tygodnie lub miesiące. Chat GPT jest nadal darmowy, ale można przewidzieć, że Open AI będzie sprzedawać swój interfejs w formie subskrypcji, aby firmy mogły budować na nim własne produkty.

-->

Porzucając cel otwartości i społecznego uczestnictwa, Open AI porzuciło swoją założycielską utopię. Obecny model nie ma nawet papieru, a co dopiero otwartego kodu źródłowego. Jednym z powodów są względy bezpieczeństwa: im więcej wiadomo o modelu, tym łatwiej można go nadużywać.

-->

Tymczasem firma najwyraźniej widzi siebie bardziej w roli pioniera, który ma również obowiązek chronić świat przed własnymi wynalazkami.

--> -->
-->