Jak można ograniczyć korzystanie z Chat GPT? Jest już pomysł
GPT Chatbot to narzędzie, które ukazało się w listopadzie 2022 roku i od razu zostało okrzyknięte „pogromcą copywriterów i pisarzy”. Dzieje się tak dlatego, że chatbot bardzo precyzyjnie i dokładnie reaguje na dane wprowadzane przez użytkownika. Artykuł o telewizorach 4K czy krótkie opowiadanie, które można potem dowolnie edytować i upiększać? Nie ma problemu – GPT Chat może to zrobić bez większych trudności .
Jak łatwo sobie wyobrazić, powoduje to ból głowy dla wielu firm z branż, które opierają się na języku pisanym – jak odróżnić treść stworzoną bezpośrednio przez autora od tekstu wygenerowanego przez Chat GPT? Open AI, firma stojąca za chatbotem, jest tego świadoma i dlatego zapowiedziała ochronę artykułów i innych wpisów tworzonych za pomocą swojego narzędzia. Aby pomóc w tym… znak wodny.
Nie chodzi jednak o grafikę, która jest wyświetlana na wygenerowanym tekście, ale o specjalny kod, który jest unikalny dla każdego elementu tworzonego przez Chat GPT i który jest wstawiany pomiędzy niektóre słowa w tekście. Ma to zapobiec niezamierzonemu kopiowaniu treści, zwłaszcza że ciąg znaków dla każdego artykułu napisanego przez sztuczną inteligencję jest losowy i unikalny . Czat GPT umieszcza litery i cyfry należące do kodu bezpieczeństwa w różnych miejscach wpisu, tak aby nie zakłócały one sensu wygenerowanego tekstu.
Jak dodaje na swoim blogu Scott Aaronson, jeden z twórców Open AI:
Kiedykolwiek Chat GPT generuje dłuższy tekst, chcemy ukryć w słowach tajną frazę (kod), która może być użyta jako dowód, że wybrany artykuł został stworzony przez nasze narzędzie.
Trudno powiedzieć, czy system proponowany przez Open AI się sprawdzi, zwłaszcza że istnieje już dostęp do obejścia znaku wodnego twórców. Wystarczy przepuścić tekst stworzony przez Chat GPT przez innego chatbota , który przepisuje całą treść tak, aby zniknął kod zabezpieczający. Microsoft potwierdził, że GPT-4 pojawi się w tygodniu rozpoczynającym się 13 marca..
Komentatorzy zauważają również, że zapowiedź Open AI, że będzie chronić treści generowane przez Chat GPT, jest pierwszym krokiem do komercjalizacji narzędzia . Chatbot jest obecnie dostępny za darmo, co jest oczywiście zrozumiałe – w końcu im więcej treści może generować SI, tym lepsza się staje. Jednak w przypadku każdego start-upu przychodzi moment, w którym aplikacja, narzędzie czy coś innego stworzonego przez zespół musi zarabiać.